Az Aprdok tja tansvny Drgelypalnk kzsgtl a vrig 8 llomson vgighaladva megismerteti a ltogatkat a falu helytrtneti rtkeivel, a szlhegyek trtnetvel, patakok s erdk lvilgval, a Brzsny forrsaival s vgl a vr trtnetvel. A vrbl egyedlll kilts nylik a szomszdos hegyekre.
2007. jlius 17-n, a Szondi vrjtkok programjhoz kapcsoldva adtk t az Aprdok tja Tansvnyt.
1. lloms: Drgelypalnk - Falu az "szaki hegyek lelsben"
A drgelyi sziklavr a hsi helytllsrl s hazaszeretetrl zen a mnak, az ideltogat turistknak, a ksei unokknak. A vrhoz kzel kt ris stat vezet akcok, tlgyek svnyein, kis tisztsokon t. Drgelypalnk tulajdonkppen kt kzsgbl alakult ki. Drgely nevnek els okleveles emltse 1274-bl val, egy 1546-bl szrmaz kirlyi dekrtum Drghely nven emlti. Ezt a nevet a vr alaptitl kaphatta, akik nagyszer ptmnyek s a vrat krlvev hegyek ltvnya miatt nevezhettk el. Drgelypalnk gazdag npi hagyomnyokkal rendelkezik. Ma is l hagyomny a farsangols, a tavaszvr kiszzs, a hsvti tojsfests s locsols, a pnksdke jrs, az aratsi s szreti felvonuls, a vendgsgi bcs, a karcsonyi betlehemezs s Szentcsald-jrs. A Szondi-hagyomny polsval, a minden v jliusban megrendezsre kerl vrjtkokkal adzunk a vgvri hsk emlknek.
2. lloms: Szent Vendel kpolna
Az si Drgely telepls kzpontjt a Szent Vendel tiszteletre, 1857-ben barokk stlusban ptett kpolna jelzi. Szent Vendelnek, az llattartk vdszentjnek tisztelete a hagyomnyos llattarts egykori jelentsgre utal. Ennek feltteleit az Ipoly-vlgy rendszeres radsokkal elnttt, ezltal b sznatermst ad rtjei s a falu krl elterl legelerdk biztostottk. A kzsgnek ezen a rszn mg rzi nhny ids hz az szak-magyar palc vidkekre egykor jellemz eltets ptsi md hagyomnyait. A falu laki a kpolna mellett lltottak emlkmvet az els s msodik vilghborban hsi hallt halt drgelypalnkiak tiszteletre.
3. lloms: Szlhegy s pincesor
Az elnk trul nhny prshz, pince s a bokros, erds terlet ltvnya ma mr keveset mutat a terleten egykor folytatott szl- s gymlcstermesztsbl. A mlt szzadi filoxra jrvny s a mezgazdasg talakulsa utn a Kishegy, a Hajdhegy s az Aranygomb hajdani tbb szz hektros szl ltetvnyei mra a tredkkre zsugorodtak. Mvelsk felhagysval eltnik a mltat idz tj, a tjra jellemz gymlcsfajtk sokasga, s eltnnek a hagyomnyos mvelshez alkalmazkodott fajok is.
Emlkknt maradnak a rgi mvelsi teraszok maradvnyai, beomlott pincelyukak, reg prshzak. A folytonossgot az dlnek feljtott prshzak s a krlttk tallhat j telepts ltetvnyek jelentik. A hagyomnyok tovbblst tkrzi a kzsgben venknt rendszeresen megtartott szreti felvonuls.
4. lloms: Patakmenti geres
Az elttnk lv patak s a patakot vez geres egy - napjainkban a vzszablyozs miatt nagyon visszaszorult - lhelyet kpvisel, ami ritka fajok sokasgnak ad otthont. A nedves krnyezetben szpen dszlenek a klnfle moha- s zsurlfajok. Tavasszal tmegesen virt a srga mocsri glyahr. Az oxignben gazdag vzhez ktd vzi csigk. A kvirk, a krszek s lkrszek, a tegzesek, a halak kzl a kvicsk s a frge cselle, a bkk sok faja s a rjuk vadsz, kzelben fszkel fokozottan vdett fekete glya rzi jl magt a pataknak ezen szakaszn. A knnyen odvasod puha fj ger s fz llomnyokban gyakran a szemnk el kerlnek a harklyok legltvnyosabb kpviseli, a fekete harkly s a zld kll.
5. lloms: Schaffer kt
A Brzsny terletn lehull csapadk egy rsze a talajba szivrogva a vzzr rtegek mentn sszegylik s hosszabb-rvidebb id utn a felsznre bukkanva rtegforrsknt jelenik meg. A hegysgben tbb mint 360 forrst ismernk, melyeket az itt l emberek kutaknak neveznek. Termszetvdelmi szempontbl klnleges, ritka lhelyet kpviselnek. A tiszta, egyenletesen hvs vzben fejldik tbbek kztt a foltos szalamandra lrvja is. Ess nyri napokon gyakran tallkozhatunk kifejlett egyedeivel. A forrsok az elmlt korok erdn dolgoz embernek fontos vznyer helyet jelentettek, amit kiptsk s elnevezsk jl jeleznek. A Schaffer kt s krnyke a Drgelypalnkiak ltal jlius kzepn rendezett Szondy vrjtkok egyik sznhelye.
6. lloms: shonos s tjidegen fafaj erdk
Az akc a kztudatban igazi magyar faknt szerepel, valjban azonban szak-Amerikban - az Applache-hegysgben s az Ozark-platn - honos s Eurpba 400, Magyarorszgra mintegy 300 ve kerlt. A vdett termszeti terleteken nem kvnatos fa. Az shonos fafajokbl ll erdk terlett elfoglalva a kialakult letkzssgeket megsznteti, fajgazdagsgukat elszegnyti. Pldaknt emlthetjk, hogy egy gyertynos-tlgyes erdben tbb szz nvny s llatfaj lhet, mg az akcos erdben alig nhny tucat. Az akc gykern l nitrognkt baktriumok miatt a talaj nitrogn tartalma megnvekszik s ezt kevs nvny faj kpes elviselni, a csaln s a fekete bodza vlik tmegess. A Duna-Ipoly Nemzeti Park vdett terletn a jv egyik fontos feladata a meglv tjidegen fafaj erdk talaktsa shonos fafajokbl ll erdkk. Utunkat folytatva a durvn repedezett krg csertlgy, a finomabb krg kocsnytalan tlgy, a sima, szrke krg gyertyn s bkk shonos llomnyaiban haladunk tovbb.
7. lloms: Holt fa az erdben
Az erdben csak a faanyagot lt ember szemvel nzve az odvas, korhad, elpusztult fa nem kvnatos hulladknak tnik. Azonban a facsonkoknak, odvas, lbon szradt fknak s a fldn fekv holt faanyagnak nlklzhetetlen szerepe van az erdk letben, fajgazdagsguk fenntartsban, az erdei koszisztmk egszsges mkdsben. A fajok sokasgnak nyjtanak mssal nem ptolhat l- s bv helyet, tpllkforrst. A korhad faanyaghoz ktd tbb ezer faj kzl emlthetjk a lebontst vgz taplgombkat, a rovarok faanyagban fejld lrvit, az od lak madarakat, denevreket s kisemlsket. A Duna-Ipoly Nemzeti Park cmerllata, a vdett havasi cincr lrvi a bkkskben lv vastag holt faanyagot veszi ignybe a szaporodshoz. A mindenki ltal ismert szarvasbogr lrvi a lbon szradt tlgyfk gykerben, tuskiban fejldnek ki.
8. lloms: Drgelyvr
A vrat elszr 1285-bl emltik. A Hunt-Pzmn nemzetsg Bozki ga pttette - valsznleg az akkorra mr tnkrement Hont vra helyett, melyet csak mocsr s faszerkezetes falak vdtek. Annak ellenre, hogy a XV. szzad els felben a vrat megerstettk, a trk 1552-es hdt hadjratnak megkezdsekor igen leromlott llapotban volt - fleg az 1549. vben a lporraktrt rt villmcsaps miatt. Ekkor mr Szondi Gyrgy volt a vr kapitnya. 1552. jlius 6-9. kztt a vr Ali pasa 12 000 fs – nyolcvanszoros tlerej - seregnek nem tudott ellenllni, s a vrvdk letnek felldozsa ellenre elesett. A vrat az ostrom gyakorlatilag romhalmazz vltoztatta olyannyira, hogy az tbb nem is plt vissza. A rom rdemi helyrelltsa (az els k visszafalazsa) 1989-ben kezddtt meg, amikor a termszetvdelem llt a trekvsek lre. 1991-ben ltrehoztk a "Drgelyvr Alaptvnyt", amely vgzi a helyrelltsi munkkat. Az elmlt msfl vtized alatt mintegy 1100 kbmter fal kerlt visszaptsre. A vrat a hsk sremlkt jelent kegyeleti helynek kell fenntartani. Ehhez elegend, ha megfelelen megerstve, hitelesen ltszanak a vr kls kontrjai, illetve a valamikori bels elrendezse. Ehhez persze mg sok munkt kell elvgezni...
|